Rabu, 30 November 2011

RPP 2


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)

NAMA SEKOLAH              : SMK BUDI TRESNA
MATA PELAJARAN          : BAHASA INGGRIS
KELAS / SEMESTER         : XI / III
PERTEMUAN KE-             : 2 (DUA)
ALOKASI WAKTU                        : 2 X 45 MENIT

STANDAR KOMPETENSI           : Berkomunikasi dalam Bahasa Inggris setara Level   Elementary
KOMPETENSI DASAR     : Merinci tugas pekerjaan dan latar belakang pekerjaan yang     dimiliknya secara tulisan dan lisan
INDIKATOR                        :
-     Bentuk kata kerja di gunakan dalam simple past untuk kejadian yang sudah berlalu dan pengalaman
-     Fact and figures (fakta dan angka)
I.  Tujuan Pembelajaran
I.1. Dapat menceritakan kejadian dalam bentuk past
I.2. Memahami cerita dalam bentuk past
I.3. Dapat membuat kalimat dalam bentuk past
I.4. Mengetahui berbagai ungkapan / istilah fakta dan angka yang ada pada suatu data

II.  Materi Pokok Pembelajaran
II.1. SIMPLE PAST TENSE
        The Simple Past is used to talk about activities or situations that began and ended in the past.
Most Simple Past verbs are formed by adding –ed to a verb (regular verb) :
-          The police stopped me on my way home last night.
-          Our plane arrived on time.
Some verbs have irregular past forms :
-          Mozart wrote more than 600 pieces of music.
-          We saw Rose in town a few days ago.

(+) S + V2 + O/C/Adv
Ex : I played football yesterday

(-) S + Didn’t + V1 + O/C/Adv
Ex : I didn’t play football yesterday

(?) Did + S + V1 + O/C/Adv ?
Ex : Did you play football yesterday ?
                         WH + did + S + V1 + O/C/Adv ?
Ex : What did you play football yesterday ?





II.2. GRAPHS AND TABLE / LISTS
          Graphs show fact and figures. Graph usually contains number, year, the number of thing shown by the graph.
Example :
1.      Graph of sales of a product
2.      Graph of children growth
3.      Graph of education development

          Table/list is used to send massage systematically. By seeing table or list people can get  an information easily because there are some words, phrases, or sentences listed in the table.
For example :
1.      Table of contents that can be found in a book.
2.      List of student in a class
3.      Presentation list or absence list

III. Metode Pembelajaran
·      Tanya Jawab
·      Diskusi
·      Role Play
·      Observation

IV. Langkah-langkah Pembelajaran
IV.1. Kegiatan Awal
-          Cek absensi siswa
-          Guru memberikan sebuah cerita dalam bentuk past
-          Murid diingatkan tentang peristiwa yang telah terjadi
IV.2. Kegiatan Inti
          Eksplorasi
-              Siswa melengkapi kalimat Simple Past Tense yang diberikan oleh guru
-          Siswa mengingat pengalaman di masa lampau
-          Siswa memperhatikan gambar diagram yang di berikan oleh guru

Elaborasi
-          Siswa menuliskan pengalaman menjadi sebuah paragraph
-          Siswa menceritakan pengalaman berdasarkan paragraph yang di buat
-          Siswa menjelaskan gambar sebuah diagram yang di berikan oleh guru
Konfirmasi
-          Siswa mendengarkan pengalaman temannya
-          Siswa membetulkan beberapa pertanyaan kepada teman yang bercerita
-          Siswa yang bercerita menjawab pertanyaan dari teman



IV.3. Kegiatan Akhir
-          Siswa menyimpulkan materi pelajaran dengan cara menjawab pertanyaan dari guru
-          Guru memberikan pekerjaan rumah pada siswa untuk mencari sebuah diagram dan menjelaskan
V. Alat, Bahan dan Sumber Belajar
V.1. Alat
·      Gambar-gambar yang relevan
·      Papan tulis
·      marker

V.2. Bahan
·                Kertas Lembar Kerja Siswa
·                modul

V.3. Sumber Belajar
-              EFFECTIVE COMMUNICATION 2 SMK
-              GET ALONG WITH ENGLISH 2
-              LKS XI SMK
VI. Penilaian
VI.1. Penugasan Terstruktur

VI.2. Tugas Mandiri
          Pekerjaan Rumah

VI.3. Jenis dan Bentuk Tes
-          Oral Test
-          Writing Test
VI.4. Butir-butir Soal
I.         ANSWER THE FOLLOWING QUESTIONS !
1.      What did you do on your last vacation ?
2.      Where did you go ?
3.      How long did you stay there ?
4.      Did you feel happy on your last vacation ?
5.      Did you have an unforgettable experience on your vacation ?

II.           DECIDE WHETER THE FOLLOWING STATEMENT IS TRUE (T) OR FALSE (F).
STATEMENT
T
F
1.     Nick sanders joined a long journey in mobile challenge


2.     He travelled across forty one countries


3.     He was the first participant who has ever travelled around the globe over land on a motor vehicle


4.     He rode a regular production model triumph Daytona Motorcycle


5.     He brought a digital camera on his trip





III.        Choose the best answer by crossing a, b, c, d, or e!
Read this list for number 1-3
No
Students
Indonesian
English
Math
1
2
3
4
5
Maryanawati
Agus Hidayat
Wibowo Adi
Sari Andini
Supriyanto
7,59
6,75
7,65
7,90
8,80
8,90
6,80
7,70
8,60
7,60
6,50
7,50
6,80
8,50
8,10

1.    What do you think about the list above ?
a.       It is a score list
b.      It is a name list
c.       It is an activity list
d.      It is a subject list
e.       It is a massage list

2.    How many students do get six for Indonesian ?
a.       One            b.   Two           c.   Three         d.   Four          e.   Five

3.    What is the lowest score for Mathematics ?
a.       Six point fifty
b.      Six point eighty
c.       Eight point fifty
d.      Eight point ten
e.       Eight point fifty

4.    Who get the best score for English ?
a.       Maryanawati
b.      Supriyanto Budi
c.       Wibowo Adi
d.      Agus Hidayat
e.       Sari Andini

5.    How many subjects are three provide in the table above ?
a.       One            b.   Two           c.   Three         d.   Four          e.   Five

VI. 5. Kunci Jawaban           .
I.              ANSWER THE FOLLOWING QUESTIONS !
1.      Yes, I did.
2.      I go to Bandung
3.      1 week
4.      Yes, I did.
5.      No, I didn’t.


II.           DECIDE WHETER THE FOLLOWING STATEMENT IS TRUE (T) OR FALSE (F).
1.      T
2.      T
3.      F
4.      T
5.      F

IV.        Choose the best answer by crossing a, b, c, d, or e!
1.         A
2.         A
3.         A
4.         A
5.         E

VI.6. Penskoran
I.                   MENJAWAB PERTANYAAN.
URAIAN                                                       SKOR
Makna benar, tata bahasa benar                          2
Makna benar, tata bahasa salah                           1
Makna salah, tata bahasa salah                            0
                        Nilai Maksimum = 10

II.                TRUE OR FALSE
URAIAN                                                        SKOR
Jawaban Benar                                                    2
Jawaban Salah                                                     0
                        Nilai Maksimum = 10

III.             MULTIPLE CHOICE
URAIAN                                                        SKOR
Jawaban Benar                                                    1
Jawaban Salah                                                     0
            Nilai Maksimum = 5

NILAI AKHIR = 10 + 10 + (5 x 2) x 10 = 100
                                         3






Mengetahui,                                                                                        Sumber, …………………
Guru Mata Pelajaran                                                                                       Praktikan



   Minarni, S.Pd                                                                                    Enggun Syihabudien

Tidak ada komentar:

Posting Komentar